Podcasty dla ciekawych

Wiech: Mamy najniższy udział w OZE w całej Europie

Najbliższe dni to znowu może być karuzela na rynku energii elektrycznej. Taką sytuację mieliśmy w miniony weekend, kiedy operator krajowej sieci mierzył się z potężnym nadmiarem prądu z odnawialnych źródeł, dla którego nie można było znaleźć odbiorców. Brak prądu źle, za dużo prądu, też nie dobrze? O co w tym chodzi? Te tematy wyjaśniał w internetowym Radiu RMF24 Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu energetyka24.com.

Dodano: 30.04.2024, 19:00

Rymkiewicz: Popularne kiedyś oferty Last Minute to już historia, ich już nie ma

Dokąd w tym roku na majówkę? Jakie są najpopularniejsze kierunki? Czy wolimy wypoczynek aktywny czy raczej relaks na plaży? O tym w internetowym Radiu RM24 Marcin Jędrych rozmawiał z Denizem Rymkiewiczem, ekspertem platformy podróży eSky.pl.

Dodano: 30.04.2024, 20:00

Gizińska: Węgry to najważniejszy partner Chin w Europie

Jak już informowaliśmy, przywódca Chin Xi Jinping złoży wizyty we Francji, Serbii i na Węgrzech pomiędzy 5 a 10 maja - poinformował w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ Lin Jian. W kontekście tego ostatniego kraju - Węgier - Lin podkreślił, że wizyta pozwoli na wyniesienie relacji na wyższy poziom. Dlaczego Węgry są tak ważne dla Chin? Te międzypaństwowe relacje komentowała w internetowym Radiu RMF24 Ilona Gizińska, analityczka w Zespole Środkowoeuropejskim Ośrodka Studiów Wschodnich, specjalistka od Węgier. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 29.04.2024, 19:00

Jak zmienia się polskie społeczeństwo? Ekspert o demografii

Na 100 "wnuczków" przypada 133 "dziadków" - tak starzeje się polskie społeczeństwo. GUS zaprezentował najnowsze, szczegółowe dane o strukturze demograficznej Polski. Mediana wieku na koniec 2023 roku wynosiła 43 lata. Najnowsze dane demograficzne komentował w internetowym Radiu RMF24 Oskar Sobolewski - ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 29.04.2024, 20:41

Paweł Kunz: Szukajmy turystycznych alternatyw, bo wszędzie jest pięknie

Od blisko dekady mieszkańcy Barcelony głośno protestują przeciwko nadmiernej liczbie turystów, którzy każdego roku odwiedzają stolicę Katalonii. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Wysp Kanaryjskich protestowało przeciwko masowej turystyce na tym hiszpańskim archipelagu, przy czym największe demonstracje zorganizowano na Teneryfie i Gran Canarii. W Wenecji weszły w życie nowe zasady wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. O tzw. nadmiernej turystyce Marcin Jędrych rozmawiał w Radiu RM24 z Pawłem Kunzem, podróżnikiem, dziennikarzem, ekspertem branży turystycznej.

Dodano: 28.04.2024, 11:00

Joanna Kądziołka: Recykling to nie wszystko, trzeba zapobiegać nadmiernemu użyciu opakowań

W środę 24 kwietnia Parlament Europejski przyjął przepisy dotyczące redukcji ilości, wielokrotnego użycia i recyklingu opakowań. Dzięki temu opakowania produktów mają stać się bardziej przyjazne dla środowiska, a liczba odpadów z opakowań w UE ma się zmniejszyć. Od 1 stycznia 2030 roku niektóre rodzaje jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych będą zakazane, np. opakowania na nieprzetworzone świeże owoce i warzywa. Jak to będzie wyglądać w praktyce i czy te przepisy mocno zmienią nasze życie? Na te pytania odpowiadała w Radiu RMF24 prezeska zarządu Polskie Stowarzyszenie Zero Waste Joanna Kądziołka.

Dodano: 28.04.2024, 10:00

Rafał Grabiański: W sondzie Voyager-1 zapis danych jest nadal na taśmie magnetycznej

Po raz pierwszy od listopada ub. roku sonda Voyager 1 wysyła dane na temat stanu swoich systemów. Udało się naprawić problemy z urządzeniami pokładowymi. Naukowcy liczą już na następny krok, czyli włączenie systemów do przesyłania danych naukowych. Jak to w ogóle możliwe, jak działa sonda, która ma w sobie komputery z połowy lat 70-tych XX wieku? Na te pytania w radiu RMF24 odpowiadał Rafał Grabiański z portalu Urania, popularyzator nauki. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 24.04.2024, 19:13

Marcin Jacoby: TikTok jest tak samo niebezpieczny jak inne aplikacje

Czy to koniec TikToka w Stanach Zjednoczonych? W sobotę amerykańska Izba Reprezentantów, niejako w cieniu kolejnego pakietu wsparcia dla walczącej Ukrainy, przegłosowała ustawę zmuszającą chińskiego właściciela TikToka do sprzedaży aplikacji. Jeśli firma ByteDance tego nie zrobi, w myśl ustawy TikTok może zniknąć ze sklepów z aplikacjami mobilnymi. Właściciel platformy już zapowiada, że wykorzysta wszystkie możliwości prawne, by zablokować ustawę. Czy Chińczycy obronią swoją aplikację? Gościem radia RMF24 był profesor Marcin Jacoby, sinolog i kierownik Studiów Azjatyckich Uniwersytetu SWPS. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 23.04.2024, 20:00

Kondracki: Bielik jest „dostrojony” do polskiego języka, do jego niuansów

W Radiu RMF24 Marcin Jędrych poruszył temat sztucznej inteligencji, polskiego Large Language Model. „Bielik-7B-v0.1 jest efektem mariażu projektu open-science / open-source i świata nauki z olbrzymią mocą obliczeniową, bez której ta publikacja nie byłaby możliwa”. Tak o tym projekcie mówił Sebastian Kondracki Chief Innovation Officer w Deviniti, inicjator powstania Bielika, pomysłodawca projektu SpeakLeash (Spichlerz).

Dodano: 21.04.2024, 11:29

Kręcidło: Przegrana Barcelony w El Classico to dla niej koniec sezonu

Dzisiejszy mecz Realu Madryt z Barceloną Roberta Lewandowskiego to spotkanie, które tradycyjnie przyciągnie uwagę kibiców z całego świata. Może rozstrzygnąć kwestię mistrzostwa Hiszpanii. "El Clasico to ostatnia szansa dla przygnębionej Barcy na uratowanie sezonu" - donosi agencja Reuters. Sytuację Barcelony i rolę Roberta Romanowskiego w tym meczu oceniał w radiu RMF24 Jakub Kręcidło, komentator ligi hiszpańskiej w Canal+ Sport. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 21.04.2024, 11:25

Borowczyk: Robert Kubica jeździ niewiarygodnie równo podczas wyścigu

Kierowcy Formuły 1 po raz pierwszy od 5 lat ścigają się w Chinach. Natomiast w niedzielę czeka nas druga runda Długodystansowych Mistrzostw Świata 2024 z udziałem Roberta Kubicy. Czy Max Verstappen będzie bohaterem GP Chin F1? Jakie szanse w wyścigu długodystansowym ma Robert Kubica? Na te pytania w Radiu RMF24 odpowiadał linii Andrzej Borowczyk, komentator sportów motorowych w Polsat Sport.

Dodano: 20.04.2024, 10:59

Kwiatkowski: Trump szuka europejskiego sojusznika na przyszłość. Może nim być Polska

Andrzej Duda ma spotkać się dziś wieczorem z Donaldem Trumpem. Spotkanie ma się odbyć w Trump Tower w Nowym Jorku. Agencja Associated Press, powołując się na nieoficjalne źródło informuje, że politycy porozmawiają podczas wspólnej kolacji. O czym będą rozmawiać? Jakie mogą być efekty tego spotkania i kto na tym zyska? Na te pytania odpowiadał dr Wojciech Kwiatkowski amerykanista z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 17.04.2024, 19:44

Zwolnienia w IT. "Kopernikański zwrot"

Polskie firmy IT zwalniają pracowników i tną ich pensje. Rosną długi firm informatycznych i listy zwalnianych specjalistów - o sprawie pisze dzisiaj "Rzeczpospolita". Według szacunków 95 proc. polskich firm IT zmniejszyło zatrudnienie. Jak to wygląda z bliska? Jakie są przyczyny tej nagłej zmiany koniunktury? Gościem internetowego Radia RMF24 był Konrad Weiske, wiceprezes SoDA - Organizacji Pracodawców IT i prezes giełdowej grupy Spyrosoft. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 16.04.2024, 19:00

Broń laserowa trafi na Ukrainę? Ekspert o broni Dragon Fire

Jak napisał dziennik The Telegraph, na Ukrainę może zostać dostarczona nowa brytyjska broń laserowa Dragon Fire. Poinformował o tym 11 kwietnia brytyjski minister obrony Grant Shapps podczas wizyty w laboratorium DragonFire. Podkreślił, że zależy mu na przyspieszeniu procesu umieszczania tej broni na okrętach i na lądzie. Czy ta broń może zmienić sytuację na froncie? Jaka jest jej skuteczność? Na te pytania odpowiadał w internetowym Radiu RMF24 w rozmowie z Marcinem Jędrychem Michał Bruszewski - reporter, ekspert ds. bezpieczeństwa z portalu Defence24.pl.

Dodano: 16.04.2024, 20:00

Dr Dorota Kozakiewicz: Włochom bliskie jest dziś hasło Make Italy Great Again

Skuter Vespa, wyciskarki Alessi, samochód Ferrari - tych przedmiotów nie da się nie zauważyć, nie da się przejść obok nich obojętnie. Nie mówiąc już o pizzy, espresso i tiramisu. We Włoszech dzisiaj po raz pierwszy obchodzono Dzień Made in Italy, którego celem jest podkreślenie znaczenia tradycji, rodzimej produkcji i jej promocji; od specjałów kuchni do luksusowej mody i przemysłu. Na ten dzień wybrano rocznicę urodzin Leonarda da Vinci. Ustanowiono go na mocy ustawy z inicjatywy rządu Giorgii Meloni, żeby bronić tego, co włoskie. Jaki jest cel tego projektu i kto na nim zyska? Gościem Marcina Jędrycha w Radiu RMF24 była dr Dorota Kozakiewicz z Uniwersytetu Warszawskiego, italianistka, tłumaczka, współzałożycielka Gazzetta Italia.

Dodano: 15.04.2024, 20:00

Adam Ochwat: Tylko 5 proc. studentów UW korzysta z akademików. Reszta musi wynajmować mieszkania

Rosnące koszty życia coraz mocniej uderzają w studentów. Żeby móc utrzymać się w dużym mieście, muszą podejmować pracę zarobkową. Nie odpoczywają, bo muszą pracować. Przeszło 23 proc. studentów rezygnuje ze spotkań towarzyskich, bo musi liczyć się z pieniędzmi - to tylko wybrane wnioski z przeprowadzonego wśród studentów Uniwersytetu Warszawskiego badania pt. "Ile kosztują Cię studia? Sytuacja finansowa a życie studenckie studentek i studentów UW". W Radiu RMF24 gościliśmy współautorów tego raportu - studentów Marię Siemek i Adama Ochwata, którzy są zaangażowani w działalność warszawskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej. Rozmawiał z nimi Marcin Jędrych.

Dodano: 15.04.2024, 19:00

Agnieszka Bryc: Ustalono nowe reguły gry pomiędzy Iranem a Izraelem

W nocy z soboty na niedzielę Iran wystrzelił w kierunku Izraela około 300 dronów i pocisków rakietowych. Irańskie siły zbrojne określiły atak jako odwet za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów. Iran oskarżył o to Izrael. Jak wygląda ta próba sił na Bliskim Wschodzie? Czy ktoś zyskał na eskalacji tego wieloletniego konfliktu? Na te pytania odpowiadała w radu RMF24 Dr Agnieszka Bryc z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 14.04.2024, 12:48

Dominik Marchowski: Gawron nie śpiewa, dlatego uważa się go za ptaka szkodliwego

Kiedyś były wszędzie, dziś - jak czytamy w raporcie - grozi im wyginięcie. Według danych Monitoringu Ptaków Polski, liczebność gawronów w ciągu ostatnich 15 lat spadła w Polsce o 57 procent. Dlaczego ptaki, dotąd często spotykane, znikają z polskich miast? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z ornitologiem, dr Dominikiem Marchowskim, adiunktem w Muzeum i Instytucie Zoologii Polskiej Akademii Nauk.

Dodano: 14.04.2024, 12:29

Maciej Danielewicz: Złoto dla inwestorów nigdy się nie starzeje

Cena złota znów osiągnęła rekordowy poziom, ponad 2350 dolarów za uncję. Ten trend utrzymuje się od wielu tygodni i nie widać końca wzrostu cen. Czym to jest spowodowane i jakie są perspektywy dla notowań złota? O tym Marcin Jędrych rozmawiał w Radiu RMF24 z Maciejem Danielewiczem z portalu Subiektywnie o finansach.

Dodano: 09.04.2024, 20:00

Oskar Sobolewski: Program Aktywny Rodzic może poprawić trudną sytuację demograficzną w Polsce

Rząd przyjął dziś projekt ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz o wychowaniu małego dziecka "Aktywny rodzic", tzw. babciowe. To jedna z obietnic wyborczych. Jakie nowe świadczenia przewidziane są w tym programie i kto będzie mógł liczyć na wsparcie? Na te pytania w Radiu RM24 odpowiadał Oskar Sobolewski, ekspert emerytalny i rynku pracy HRK Payroll Consulting. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 09.04.2024, 18:04

Andrzej Kubisiak: Rynek pracy w Polsce nie jest przygotowany do zatrudniania emerytów

Czy 75-tka to nowa 65-tka? Takie pytanie coraz częściej się pojawia w kontekście długości naszego zawodowego życia. Żyjemy coraz dłużej, a jednocześnie codzienne życie staje się coraz droższe. To wszystko sprawia, że z każdym rokiem trudniej odejść nam z pracy. O sprawie pisze choćby BBC. Czy rzeczywiście w obecnej sytuacji nie będzie wyjścia i ten wiek przejścia na emeryturę - nawet bez konkretnych regulacji - sami będziemy opóźniać? Marcin Jędrych pytał o to w Radiu RMF24 Andrzeja Kubisiaka, zastępcę dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Dodano: 09.04.2024, 19:33

Zaćmienie słońca to niezwykłe przeżycie, nie tylko dla astronomów – mówi Jerzy Rafalski

W poniedziałek 8 kwietnia obserwujemy całkowite zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie widoczne przede wszystkim na obszarze Ameryki Północnej, a więc w Meksyku, USA i Kanadzie. Niestety, niemalże nie będzie widoczne w Europie. Ile trwa taki astronomiczny pokaz na niebie? O tym Marcin Jędrych rozmawiał w radiu RMF24 z Jerzym Rafalskim, astronomem z Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu.

Dodano: 08.04.2024, 19:53

Oskar Kwiatkowski radnym. "Zależy mi na rozbudowie oferty turystycznej w Białym Dunajcu"

Znamy już wyniki wyborów samorządowych. Sukcesy na swoim koncie zapisali w nich także sportowcy! Snowboardzista, olimpijczyk i mistrz świata w gigancie równoległym z 2023 r. Oskar Kwiatkowski został wybrany na radnego gminy Biały Dunajec na Podhalu. Jak pogodzić pracę w samorządzie z treningami i zawodami? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Oskarem Kwiatkowskim.

Dodano: 08.04.2024, 20:38

Jak działają drony na wojnie? Wyjaśnia ppłk rezerwy Maciej Korowaj

Nowe technologie we współczesnej wojnie. Ukraińcy zawiesili 8 000 telefonów komórkowych z podłączonymi mikrofonami na dwumetrowych słupach i rozmieścili je dookoła Ukrainy. Dzięki temu mogą usłyszeć nadlatujące bezzałogowe jednostki latające (UAVy). Czy tego typu rozwiązania pomagają w skutecznej obronie oraz czy innowacje technologiczne wspierają przemysł zbrojeniowy? Gościem internetowego Radia RMF24 był ppłk rezerwy Maciej Korowaj, analityk, Instytut Bezpieczeństwa i Rozwoju Międzynarodowego, a także defence24.pl. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 07.04.2024, 11:09

Sztuka a sztuczna inteligencja. Bryska: AI nie ma wrażliwości artystów

Ponad 200 artystów, a wśród nich Billie Eilish, Pearl Jam, Katy Perry, Jon Bon Jovi czy R.E.M., podpisało się pod listem wzywającym do odpowiedzialnego korzystania ze sztucznej inteligencji. "Należy położyć kres temu atakowi na ludzką kreatywność" – apelują sygnatariusze, zwracając się do firm technologicznych, cyfrowych dostawców usług i twórców. Czy z tym apelem zgadza się też Bryska, polska artystka, kompozytorka i autorka tekstów? O to pytał w internetowym Radiu RMF24 Marcin Jędrych.

Dodano: 03.04.2024, 20:00

Nowy generator głosu od twórców Chatu GPT. Szansa czy zagrożenie?

Open AI zaoferowała na razie ograniczony dostęp do platformy generowania głosu, nazwanej Voice Engine. Może ona stworzyć syntetyczny głos na podstawie 15-sekundowego fragmentu czyjegoś głosu. Wygenerowany przez AI głos może odczytywać polecenia tekstowe na żądanie, w tym samym języku co mówca lub w wielu innych językach. Czy tego typu rozwiązania są niebezpieczne i mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się fałszywych informacji? Jak sprawdzić, że głos jest prawdziwy? O tym Marcin Jędrych rozmawiał w internetowym Radiu RMF24 z Mateuszem Cholewą, analitykiem stowarzyszenia Demagog.

Dodano: 2 kwietnia 2024, 20:00

Na "odroczoną" dorosłość wpływają ceny mieszkań. Ekspert: Jeden program nie rozwiąże problemu

Młodzi Polacy coraz później wchodzą w dorosłość. W 2022 r. z rodzicami mieszkało 51 proc. osób w wieku 25-34 lata, podczas gdy w 2005 r. było to 36,4 proc. - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dlaczego młodzi coraz później opuszczają dom rodzinny? Jakie są przyczyny "odroczonej dorosłości"? Na te pytania w internetowym Radiu RMF24 odpowiadał Tomasz Mądry z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, analitykiem zespołu zrównoważonego rozwoju. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 2 kwietnia 2024, 19:00

Wielcy oszuści cyberświata

Największy oszust kryptowalutowy. Najbardziej znany haker świata. Oszustka z Doliny Krzemowej, która zarobiła miliardy na nieistniejącej maszynie do badań krwi. Marcin Jędrych i Mateusz Chrobok przedstawiają wam historie największych oszustów internetu - ku przestrodze.

Dodano: 1 kwietnia 2024, 13:00

Dlaczego warto odkrywać polskie parki narodowe?

Tworzy muzykę elektroniczną, propaguje odwiedzanie parków narodowych oraz pisze o nich książkę. "Jeżdżenie po parkach narodowych stało się już aktualnie stylem mojego życia i sposobem na życie" — mówił o swojej niezwykłej pasji Michał Słodowy, muzyk zespołu KAMP!, autor przewodnika do zbierania pieczątek Z Parku Do Parku, który był gościem Marcina Jędrycha na antenie Radia RMF24 w programie Wielkanoc z widokiem na park narodowy.

Dodano: 31 marca 2024, 13:00

Oskar Sobolewski: Reforma progów emerytalnych w Polsce jest konieczna

Będziemy żyli dłużej. Na to wskazują tegoroczne tablice średniego trwania życia opublikowane przez Główny Urząd Statystyczny. Według nich osoby kończące 60 lat życia mają przed sobą szacunkowo jeszcze 22 lata życia. Oznacza to wzrost w porównaniu z poprzednim rokiem. Ale są też te gorsze informacje: oznacza to niższe emerytury dla nowych emerytów. O szczegółach w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Oskarem Sobolewskim, ekspertem emerytalnym i rynku pracy z HRK Payroll Consulting.

Dodano: 26 marca 2024, 20:00

Maciej Samcik: Dziś dla banków gotówka to koszty i problemy

Banki wprowadzają zmiany w wypłatach gotówki, szukają oszczędności, oczywiście kosztem klientów. Czy wypłata z bankomatu będzie za chwilę nieopłacalna? Czy rosnące opłaty zmienią nastawienie do banknotów? Czy więcej osób przekona się do bezgotówkowych operacji? Na te pytania w radiu RMF24 odpowiadał Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o Finansach. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 26 marca 2024, 20:00

Jakub Ber: Dla Rosjan żadna nota nie ma większego znaczenia

Dla Rosjan liczą się twarde fakty i nota o takiej czy innej treści nie ma dla nich większego znaczenia. To jest kwestia zastosowania wobec nich odczuwalnych działań, które np. wpłyną w jakiś sposób na zmniejszenie wpływów do budżetu — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jakub Ber, analityk z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Dodano: 25 marca 2024, 17:20

Lanberry o AI w muzyce: W piosenkach pisanych przez człowieka zawsze da się wyczuć emocje

Generatywna sztuczna inteligencja potrafi coraz więcej. Generuje teksty, obrazy, filmy a także piosenki. Jak AI radzi sobie z pisanie tekstów piosenek? Czy za chwilę rynek zaleją piosenki napisane przez AI? Na te pytania odpowiadała w internetowym Radiu RMF24, wokalistka i autorka tekstów Lanberry. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 24 marca 2024, 12:49

Kolosy 2024. Jak wygląda profesjonalna eksploracja jaskiń?

Trzeba sobie zdać sprawę, że chodzenie po jaskiniach to nie jest takie do końca chodzenie. Ten sposób eksploracji to jest czasem kilkanaście, czasem kilkadziesiąt metrów dziennie, czasem kilkaset, ale często też krążymy w kółko, starając się znaleźć drogę przez jakieś zawalisko czy przez jakiś zamulony korytarz. Czasem to jest kilka lat pracy w jednym miejscu, aż uda się nam przebić przez jakąś przeszkodę — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Jacek Strzygieł, speleolog.

Dodano: 24 marca 2024, 12:00

Czachorowski: Zgadzamy się wpuszczanie ścieków do rzek – to trzeba zmienić

Dzisiaj o 20:30 „Godzina dla Ziemi WWF”, która obchodzona jest na całym świecie. W symbolicznym geście troski o przyszłość naszej planety na jedną godzinę gasną światła w prywatnych domach, a władze miast wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. W tym roku jest ona poświęcona polskim rzekom. Jak jest stan naszych wód i co możemy zrobić, by pomóc naturze? O tym w Radiu RMF24 mówił dr hab. Stanisław Czachorowski hydrobiolog z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.

Dodano: 23 marca 2024, 11:49

W Polsce najwięcej wniosków patentowych zgłaszają instytucje naukowe – mówi dr. hab. Tomasz Ingram

Polacy zgłosili w ubiegłym roku do Europejskiego Urzędu Patentowego 671 wniosków, czyli ponad 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Jeszcze bardziej zwiększyła się liczba udzielonych polskim wynalazcom patentów. Tu wzrost rok do roku wyniósł ponad 37 procent – wynika z informacji prasowej Urzędu Patentowego. Jak wypadamy na tle innych krajów? Czy zgłaszamy oryginalne i wartościowe patenty? O tym w radiu RMF 24 Marcin Jędrych rozmawiał z dr hab. Tomaszem Ingramem z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.

Dodano: 20 marca 2024, 19:00

Polska może stać się ważnym graczem w produkcji elektromobilnych komponentów – mówi Norbert Cała

Co dalej z polskim samochodem elektrycznym Izera? Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko poinformował, że resort nie chce rezygnować z produkcji samochodu, ale niezbędne będą uzgodnienia z Komisją Europejską. Chcemy przenieść z części grantowej KPO do części pożyczkowej inwestycje, których celem jest zwiększenie produkcji pojazdów niskoemisyjnych - poinformował wiceminister w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej w Radomiu. Czy reaktywacje tego projektu pod nazwą Izera to dobry pomysł? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał Norbertem Całą, ekspertem ds. elektromobilności z portalu Techlove.pl.

Dodano: 19 marca 2024, 19:15

Gospodarka USA opiera się o Taylor Swift i firmę N-Vidia - mówi Robert Błaszczyk

Taylor Swift to w tej chwili najbardziej rozchwytywana artystka świata, której występy nakręcają nie tylko fanów, ale też gospodarkę. Na jej wpływ na PKB USA, ale też krajów, w których koncertuje zwrócili uwagę bankierzy centralni z Rezerwy Federalnej Philadelphii. W swojej ocenie bieżącej sytuacji gospodarczej podkreślili oni zauważalny wzrost zatrudnienia w sektorach turystyki i rozrywki w związku z odbywającymi się koncertami. Ten raport omówił w radiu RMF24 Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w firmie Cinkciarz.pl. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 19 marca 2024, 20:00

Koncerty awatarów to taki muzyczny testament artystów – mówi Stanisław Trzciński

Firma Pophouse Entertainment zamierza ożywiać na scenie najpopularniejszych artystów. Koncert awatarów udających muzyków Kiss ma odbyć się w 2027 roku. Z kolei występy awatarów słynnej szwedzkiej grupy pod nazwą Abba Voyage można oglądać już od 2022 roku. Czy czekają nas koncerty awatarów? Do kogo będzie kierowana taka nowoczesna oferta? Na te pytania odpowiadał dr Stanisław Trzciński, kulturoznawca. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dodano: 18 marca 2024, 20:00

Michał Sajdak: Domowe urządzenia podłączone do sieci są podatne na cyberataki

Telewizor typu Smart nie jest już prostym urządzeniem do wyświetlania materiałów – on zbiera informację o użytkowniku, o jego preferencjach. Czy inne urządzenia domowe też mogą działać tak jak telewizory i zbierać dane? Jak się bronić przed nieuprawnionym dostępem do naszych domowych urządzeń podłączonych do internetu? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Michałem Sajdakiem z portalu sekurak.pl.

Data dodania: 12 mar 2024, 20:43

Kozłowski: Fake news rozchodzi się szybciej niż prawda

Polacy w 2024 roku będą głosować dwa razy w wyborach samorządowych oraz do Parlamentu Europejskiego. Pierwsze wybory odbędą się 7 kwietnia. Mimo ich lokalnego charakteru, na pewno bacznie będą im się przyglądać aktorzy zewnętrzni, np. Rosjanie. Zresztą nie tylko w Polsce w tym roku ludzie pójdą do urn – na świecie będzie wiele okazji by dezinformacja wywołała przedwyborczy chaos. Jak przeciwdziałać dezinformacji? Kto powinien odpowiadać za prostowanie fałszywych komunikatów? O tym w Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Andrzejem Kozłowskim, doktorem nauk politycznych, analitykiem ds. cyberbezpieczeństwa oraz wykładowcą na Uniwersytecie Łódzkim.

Tubylewicz: Szwedzi wierzą swoim przywódcom i się z nimi zgadzają

Flaga Szwecji została wciągnięta na maszt w siedzibie Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Szwecja stała się 32. państwem członkowskim NATO. Jak pożegnanie z ponad 200-letnią neutralnością przyjmują zwykli Szwedzi? Czy dołączenie do NATO to ważny temat w tym kraju? O tym z Katarzyną Tubylewicz, pisarką, tłumaczką i dziennikarką rozmawiał w Radiu RMF24 Marcin Jędrych.

Łukasik: Łatwiej się teraz kupuje bitcoina, a to napędza popyt

Bitcoin, najpopularniejsza kryptowaluta świata, przekroczyła dzisiaj poziom 71 600 dolarów, ustanawiając nowy rekord wszech czasów. Co napędza te wzrosty? Kto kupuje kryptowaluty? Czy ten rynek jest bezpieczny dla inwestorów? Gościem Radia RMF24 był Krystian Łukasik, starszy analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego, zajmujący się gospodarką cyfrową, doktorant wydziału socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Prof. Nowak: Nie bójmy się wilków, one są naszymi sprzymierzeńcami

W Radiu RMF24 rozmawialiśmy o wilkach. Tę piękne drapieżniki są w naszym kraju pod ścisłą ochroną. W ostatnim czasie coraz częściej słyszymy o atakach na zwierzęta gospodarskie. Czy wilków jest za dużo? Czy jest się czego obawiać? Te pytania Marcin Jędrych zadał pani dr hab. Sabinie Nowak, profesor z Uniwersytetu Warszawskiego.

Janusz Szczuczko: Kupując haubice przygotowujemy się do wojny, która już była

Stworzenie wojsk dronowych zapowiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak - Kamysz. Czy to jest właściwy kierunek rozwoju naszej armii? Jaką rolę w orężu wojskowym pełnią drony? Gościem radia RMF24 był Janusz Szczuczko, Założyciel firmy REDWINGS, emerytowany żołnierz, który bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywał na pokojowych oraz bojowych misjach wojskowych. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Eksploatacja aut napędzanych wodorem jest kosztowna

Czy jednym z filarów motoryzacji będą pojazdy zasilane wodorem oraz uzyskiwanymi z wodoru i CO2 paliwami syntetycznymi? Gdzie w tej chwili jesteśmy z technologiami wodorowymi? Na te pytania odpowiadał w Radiu RMF24 Bartłomiej Derski, prawnik, ekonomista i dziennikarz. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.

Prof. Chojnicki: Technologie nie obronią nas przed zmianami klimatu

Czy da się zasłonić Słońce? Ten temat powrócił ostatnio za sprawą Szwajcarów. Chcą oni rozpocząć debatę pod patronatem ONZ na temat kontrowersyjnych technologii, które mogłyby zmniejszyć ilość światła słonecznego docierającego na Ziemię. To miałoby pomóc osłabić zmiany klimatu. Eksperci mówią krótko: To ryzykowna gra. Gościem Radia RMF24 był prof. Bogdan Chojnicki, klimatolog z Pracowni Bioklimatologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i członek Koalicji Klimatycznej. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.

Piotr Konieczny: Awaria Facebooka to raczej nie był atak hakerski

Dziś po południu przestały działać Facebook, Messenger a także WhatsApp. Globalna awaria trwała godzinę. Spowodowała spore zamieszanie w sieci, zaniepokojeni użytkownicy szukali wsparcia. Jakie były przyczyny awarii i jak należy w takich sytuacjach reagować? O tym Marcin Jędrych rozmawiał w radiu RMF24 z Piotrem Koniecznym, redaktorem naczelnym serwisu niebezpiecznik.pl.

Dr hab. Marcin Zych: Większość współczesnych warzyw to krzyżówki

Nowe warzywo już wkrótce może pojawić się na naszych stołach. Zucchiolo - to połączenie ogórka i cukinii. Dwie hiszpańskie firmy – Unica i Granda La Palma – podpisały porozumienie dotyczące komercjalizacji na rynku europejskim tego nowego warzywa. Zucchiolo opisywane jest jako warzywo uniwersalne, które można spożywać zarówno po obróbce termicznej, jak i na surowo. Kulisy powstania nowego warzywa opisywał w radiu RMF24 prof. dr hab. Marcin Zych, dyrektor Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego, pasjonat biologii roślin i ekologii ewolucyjnej. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Grzyb: Techniki oszustów, znane od lat, opierają się na emocjach

Niemal codziennie słyszymy, że ktoś stracił oszczędności życia przez działania oszustów podających się za policjantów, prokuratorów, czy kogoś z rodziny. Ostatnio 90 tys. zł w gotówce i złocie stracił 77-letni mieszkaniec okolic Korycina, oszukany metodą "na wnuczka". Uwierzył oszustom, że jego córka jest sprawcą wypadku i potrzebne są pieniądze, by nie trafiła do aresztu - podała podlaska policja. Jak należy reagować w takich sytuacjach mówił w radiu RMF24 dr hab. Tomasz Grzyb, psycholog, zajmujący się psychologią wpływu społecznego. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Prof. Grzegorz Brona: W kosmosie unika się rozmów na polityczne tematy

W nocy polskiego czasu rakieta Falcon 9 pomyślnie wystartowała z przylądka Canaveral na Florydzie i tym samym rozpoczęła misję Crew-8. Na pokładzie kapsuły Dragon od SpaceX znalazło się trzech astronautów z USA oraz jeden rosyjski kosmonauta. Załoga zmierza do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Wspólną, zaskakującą misję amerykańsko-rosyjską komentował w radiu RMF24 prof. Grzegorz Brona, prezes firmy Creotech Instruments, były Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Ignaczak: Wierzę w sukces Projektu Warszawa w tym finale

Siatkarze Projektu Warszawa mogą dziś zapisać się w historii. Już o 20:00 zagrają rewanż finału Challenge Cup. Warszawianom do szczęścia brakuje dwóch wygranych setów. Projekt ma bowiem zaliczkę 3:1 z pierwszego pojedynku z Mint Vero Volley Monza. Szanse stołecznego klubu w tym pojedynku oceniał w internetowym Radiu RMF24 Krzysztof Ignaczak, były libero polskiej reprezentacji i były prezes Asseco Resovii, telewizyjny ekspert w temacie siatkówki. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Nawrowski: Cyfrowy pierścień ma sprawdzać parametry zdrowotne

Co potrafi pierścień od Samsunga o nazwie "Galaxy Ring"? Jakie inne nowości pojawiły się na targach Mobile World Congress 2024 w Barcelonie? Czy jest coś, co zmieni nasz cyfrowy świat? Marcin Jędrych rozmawiał w internetowym Radiu RMF24 z Robertem Nawrowskim, autorem bloga i kanału na YouTube o nowych technologiach.

Dębiec: Sprawa pomocy dla Ukrainy bardzo podzieliła Grupę Wyszehradzką

27 lutego dojdzie do spotkania grupy wyszehradzkiej, czyli przedstawicieli czterech państw środkowej Europy – Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Polskę będzie reprezentował Donald Tusk, który zobowiązał się sprawdzić, czy ten format może skutecznie wspierać sensowne działania UE. Przyszłość tego projektu oceniał w internetowym Radiu RMF24 Krzysztof Dębiec - główny specjalista w Zespole Środkowoeuropejskim w Ośrodku Studiów Wschodnich. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Aleksandra Włodarczyk: By było taniej AI projektuje ubrania pod europejskie gusta

Chińskie sklepy internetowe Temu i Shein zalewają rynek światowy koszulami i spodniami za kilka euro oraz tanimi artykułami gospodarstwa domowego i zabawkami. Ponieważ produkty docierają w ciągu kilku dni od złożenia zamówienia, ma to poważne konsekwencje dla frachtu lotniczego. Według danych ekspertów branżowych, Shein i Temu wywożą codziennie za granicę od 4 tys. do 5 tys. ton towarów - takie dane podał w ostatnich dniach Reuters. Takie liczby odpowiadają ponad 100 samolotom Boeing 777 dziennie. O kulisach tzw. fast fashion i wpływie tej branży na zaśmiecanie naszej planety Marcin Jędrych rozmawiał w Radiu RMF24 z Aleksandrą Włodarczyk, autorką bloga "Świadomy konsument mody".

Pikuła: Facebook uzależnił nas od komunikacji, często nie mamy wyboru

Od 2020 r. odsetek użytkowników dokumentujących swoje życie w internecie spadł z 40 proc. do 28. W 2018 roku co 4 użytkownik udostępniał newsy w social mediach. Dziś to 16 proc. z nas. Debata przenosi do zamkniętych grup i na platformy, takie jak WhatsApp. Czy to jest koniec roli mediów społecznościowych jaką znamy dotychczas? O tym w Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Rafałem Pikułą, dziennikarzem technologicznym i redaktorem prowadzącym Magazyn Spider's Web+.

W Polsce 85 proc. sprzedaży to zakup aut flotowych dla firm – mówi Paweł Tuzinek

Ruch w salonach samochodowych spada, ale sprzedaż nowych samochodów stale rośnie. O niezwykłej sytuacji na rynku donosi Związek Dealerów Samochodów i Proxi.cloud, publikując raport Ruch w salonach, podsumowujący cały ubiegł rok. Rzadziej zaglądamy do salonów, bo nawet nie marzymy o nowym samochodzie czy są inne przyczyny tej sytuacji? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Pawłem Tuzinkiem, Prezesem Związku Dealerów Samochodów.

Petros Psyllos: Implant mózgowy Neuralink ma docelowo być dla każdego

Spółka Neuralink należąca do Elona Muska podała, że pierwszy człowiek z wszczepionym w mózg procesorem jest w stanie kontrolować komputer siłą myśli. Nie widać też skutków ubocznych. To bardzo udany eksperyment naukowy. O tym jakie to ma znaczenie dla współczesnej medycyny i technologii, Marcin Jędrych rozmawiał w radiu RMF24 z Petrosem Psyllosem, informatykiem i specjalistą od nowoczesnych technologii.

Maciej Jakubowiak: Pojęcie awansu społecznego bardzo się zmieniło

W radiu RMF24 poruszyliśmy ważny społecznie temat: jak aktualnie wygląda ścieżka awansu i jak się zmieniła w Polsce na przestrzeni ostatnich dekad. Marcin Jędrych rozmawiał z Maciejem Jakubowiakiem, esistą, wicenaczelnym magazynu „Dwutygodnik”, autorem książki "Hanka. Opowieść o awansie." - to jedna z ostatnich czytelniczych nowości. W eseju autor opowiada o losach Hanki, swojej mamy, rodziny.

Takie narzędzie jak Pegasus to ogromna pokusa dla rządzących

Rozpoczęła pracę sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa czyli oprogramowania, które może służyć do totalnej inwigilacji urządzeń mobilnych. Komisja ma zbadać legalność, prawidłowość i celowość czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych z wykorzystaniem tego oprogramowania m.in. przez rząd, służby specjalne i policję w latach 2015 - 2023. Jak od strony technicznej wygląda atak Pegasusem i czy można się przed nim obronić o tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Adamem Haertle z Zaufanej Trzeciej Strony, ekspertem od cyberbezpieczeństwa.

Kino przestaje być fastfoodem, o którym zapominamy następnego dnia – mówi Dawid Muszyński

Tegoroczne statuetki BAFTA czyli Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej zostały rozdane. "Oppenheimer", "Biedne istoty" i "Strefa interesów" - o tych filmach mówi się jako o największych wygranych. Czy werdykt BAFTA jest zgodny z opiniami widzów oraz czy wyróżnione filmy są wartościowe oceniał w radiu RMF24 Dawid Muszyński, redaktor naczelny portalu naekranie.pl. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Korycińska: Młodzież lubi czytać, ale woli "swoje" lektury

Zmiany w spisie lektur szkolnych zapowiada resort edukacji. Do poniedziałku trwają pre-konsultacje. Uczniowie, rodzice i nauczyciele mogą zgłaszać swoje uwagi do zaproponowanych zmian. Jakie pozycje powinny się znaleźć na tej liście, by młodzież chętnie czytała lektury? Swoją opinię w radiu RMF24 przedstawiła Aneta Korycińska, polonistka warszawskiego liceum, redaktorka, w sieci znana jako "Baba od polskiego". Rozmawiał Marcin Jędrych.

Nagłowski: Filmowcy będą traktować AI jako partnera w produkcji

Zaczyna się nowa era sztucznej inteligencji. Firma OpenAI stworzyła narzędzie pod nazwą Sora, które pozwala generować filmy. Jak na to zareaguje branża filmowa? Czy zmieni się sposób tworzenia filmów i spadną dzięki temu koszty produkcji, bo wymagające sceny będzie można generować? O tym w Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Jackiem Nagłowskim z Łódzkiej Szkoły Filmowej, specjalistą od wykorzystania sztucznej inteligencji w filmie.

Kot nigdy nie ma ochoty na wykonanie dwóch czynności na raz

Dziś Światowy Dzień Kota – w Radiu RMF24 rozmawialiśmy o kocich zachowaniach i mitach wokół nich. Czy kot jest pamiętliwy? Czy kot jest złośliwy, egoistyczny i niewdzięczny? Gościem Marcina Jędrycha była Jagna Kudła, dr nauk weterynaryjnych, behawiorystka.

Zdecydowana większość Polaków wierzy w prawdziwą miłość

Najważniejsza dla Polaków w związku jest bliskość i docenianie drugiej osoby poprzez małe gesty. Lubimy przede wszystkim charakter i osobowość partnera. W Walentynki chcemy okazywać miłość i celebrować święto. Kiedy druga połówka nie chce obchodzić Walentynek, mamy z tym problem. Takie są wyniki badania, które w internetowym Radiu RMF24 Marcin Jędrych przeanalizował wraz z Filipem Sosnowskim z serwisu Prezent marzeń.

Transformacja energetyczna w Polsce idzie dobrze, ale do czołówki w Europie nam daleko

W całej Unii Europejskiej postępuje transformacja energetyczna. Produkujemy mniej energii elektrycznej z gazu i węgla, za to więcej z OZE - tak wynika z najnowszego raportu think-tanku Ember, zajmującego się zagadnieniami dotyczącymi energii. Jak teraz wygląda wytwarzanie energii elektrycznej w Europie? Gościem internetowego Radia RMF24 był dr Paweł Czyżak, analityk wspomnianego ośrodka. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.

Ekspert: Inwestycje w nieruchomości w Polsce są opłacalne

Doradzająca inwestorom nieruchomościowym z całego świata firma CBRE sporządziła ranking najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania w mieszkania, biura, obiekty handlowe i magazyny. Jakie są wnioski z rankingu i co łączy Warszawę ze słoneczną Barceloną? Szczegóły raportu przedstawił w internetowym Radiu RMF24 Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o finansach. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.

Popularność w sieci to tylko ciężar – mówi Janek Strojny

Nie ma rzeczy, której influencer nie zrobi dla zasięgów. Masz zasięgi – masz władzę. Byłem po drugiej stronie świata, w którym influencerzy zdejmowali maski i wszyscy, co do jednego, wierzyli, że są bogami. Tak mówi Janek, który sporo widział w świecie social mediów i postanowił otwarcie o tym opowiedzieć. Gościem radia RMF24 był Janek Strojny, autor książki "Nie zostawaj infuencerem". Rozmawiał Marcin Jędrych.

Psychoterapeuta: Mężczyźni mają dziś dużo wyzwań przed sobą, które mogą przytłaczać

Czy mężczyźni mają dziś problem ze swoją osobowością? Jaka kondycja, zwłaszcza psychiczna współczesnych mężczyzn? Czy są dziś dobre wzorce męskości? Na te pytania w radiu RMF24 odpowiadał Marcin Grudzień, psychoterapeuta, Pracownia Bliskich Relacji i Fundacja Masculinum. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Bartosz Koszarek: Karnawał góralski to święto muzyki, tańca i radości

W Radiu RMF24 Marcin Jędrych gościł dyrektora Domu Ludowego w Bukownie Tatrzańskiej Bartosza Koszarka, który opowiadał o wyjątkowym karnawale, który trwa w Bukowinie Tatrzańskiej. Chodzi oczywiście o Karnawał Góralski, odbywający się już od ponad 50 lat w tej urokliwej podhalańskiej miejscowości.

Dr Bogdan Zemanek: Chiński Nowy Rok to takie nasze Boże Narodzenie

Dziś rozpoczyna się Chiński Nowy Rok. Jak wyglądają obchody tego święta w Chinach, jakie są najważniejsze symbole i tradycje związane z tym okresem? O tym w radiu RMF24 opowiadał dr Bogdan Zemanek z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wchodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Mundry: Problem demograficzny bardzo niewygodny dla polityków

Liczba urodzeń w Polsce leci na łeb na szyję! W minionym roku wg oficjalnych danych w Polsce urodziło się blisko 100 tysięcy mniej dzieci niż miało to miejsce 3 lata wcześniej. W 2023 roku urodziło się tylko 257 000 dzieci z obywatelstwem polskim. Jak zmienić ten bardzo niepokojący trend, jak zachęcić kobiety do decyzji o macierzyństwie? Rafał Mundry, ekonomista, analityk gospodarczy opisywał w radiu RMF24 możliwe scenariusze. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Pawlak: Gotówka daje pewną niezależność i swobodę, której zwłaszcza młodym ludziom brakuje

Gotówka wróciła do łask Polaków, korzystamy z niej coraz chętniej! W ubiegłym roku aż 38 proc. z nas wybierało fizyczny pieniądz jako preferowaną formę płatności, to o 6 punktów procentowych więcej nie przed rokiem. Jakie są powody tego, że coraz częściej sięgamy po gotówkę? O tym Marcin Jędrych rozmawiał w radiu RMF24 z Aleksandrem Pawlakiem, Prezesem firmy Tavex, która zaprezentowała wspomniane wyniki badań.

Alarmująca statystyka: Polska zużywa coraz więcej antybiotyków w hodowli zwierząt

Antybiotyki podawane do pyska zwierząt, działają na przewód pokarmowy, a więc nie znajdują się w mięsie, nie znajdują się w mleku. Nie dostarczamy tego w sklepie. W domu towarowym nie kupujemy kurczaka, który może mieć antybiotyki — mówił w rozmowie z Krzysztofem Urbaniakiem prof. dr hab. inż. Zygmunt Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Przyzwyczailiśmy się do Facebooka do jego zalet i wielu wad – mówi Bartosz Paszcza

Facebook skończył 20 lat. Jak bardzo obecny Facebook różni się od tego, który powstał 20 lat temu, gdy Mark Zuckerberg wraz z garstką przyjaciół uruchomili go w czasie studiów. O początkach i o przyszłości tej platformy Marcin Jędrych rozmawiał w radiu RMF24 z Bartoszem Paszczą, autorem podcastu „Paszczą o technologiach” oraz ekspertem Klubu Jagiellońskiego.

Zaledwie 3 proc. pracowników wykonuje w Polsce pracę zdalną – mówi Maciej Danielewicz

O pracy zdalnej najgłośniej było w czasie pandemii i bezpośrednio po zakończeniu obowiązywania restrykcji pandemicznych, kiedy zadania wykonywane w domu były nowością dla pracowników i pracodawców, a dla ekonomistów – zaczynały być jednym z głównych tematów w badaniach nad produktywnością. Czy lepiej i wydajniej pracujemy w domu czy w biurze? Czy ta forma pracy się rozwija? Na te pytania w radiu RMF24 odpowiadał Maciej Danielewicz z portalu Subiektywnie o finansach. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Prof. Paprocki: Mamy ubóstwo komunikacyjne, które zmusza ludzi do korzystania z aut

Nowe przepisy oznaczają podniesienie opłat za parkowanie aut o wadze powyżej dwóch ton do 18 euro (78 zł) w dzielnicach centralnych. Poza centrum opłata wyniesie 12 euro (52 zł) za pierwszą godzinę. Chodzi tylko o kierowców przyjezdnych - podkreśla agencja AFP. Hidalgo chce zmniejszyć liczbę samochodów osobowych na stołecznych ulicach, co ma się wiązać z przekształceniem niektórych ulic w deptaki i budową sieci ścieżek rowerowych. W 2024 r. Paryż będzie gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich. Ten dość radykalny pomysł komentował w radiu RMF 24 Prof. dr hab. Wojciech Paprocki Dyrektor Instytutu Infrastruktury, Transportu i Mobilności Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Rozmawiał Marcin Jędrych

Anna Wittenberg: Skrucha Zuckerberga jest pozorna. Ja mu nie wierzę

W Senacie USA odbyły się przesłuchania szefów gigantów technologicznych, które dotyczyły bezpieczeństwa w internecie. Na pytania polityków odpowiadał m.in. Mark Zuckerberg. O podsumowanie tych zeznań Marcin Jędrych poprosił Annę Wittenberg z "DGP"

Autor Astronomicznego Zdjęcia Dnia NASA: Wymyśliłem sobie to ujęcie dwa lata temu

Nad Polską dziś mocno pochmurne niebo, dlatego proponuje teraz spojrzeć na gwiazdy na fotografiach. Polski fotograf Marcin Ślipko został ostatnio autorem Astronomicznego Zdjęcia Dnia NASA. Fotografia przedstawia nocne niebo nad Dolnym Śląskiem, a dokładniej - konstelację Oriona na tle Śnieżki. Astronomy Picture of the Day to inicjatywa NASA zapoczątkowana w 1995 r. Polega na codziennej prezentacji wybranego zdjęcia Kosmosu, wyłonionego spośród tysięcy prac nadesłanych z całego świata. Wyróżnienie, uznawane jest za jedno z najbardziej prestiżowych w środowisku astrofotografów. Z Marcinem Ślipko rozmawiał w Radiu RMF24 Marcin Jędrych.

Mieczkowski: Nowe otwarcie Polski na AI wygląda obiecująco

Dzięki najlepszym inżynierom na świecie, Polska ma szansę wykorzystać rewolucję sztucznej inteligencji i stać się 1 z 10 najbogatszych krajów na świecie do połowy tego stulecia! Tak brzmi misja zespołu, który powołał Krzysztof Gawkowski, minister cyfryzacji. Jakie mamy szanse w wyścigu pod szyldem AI? Jakie projekty powinny zostać najszybciej zrealizowane? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Piotrem Mieczkowskim, dyrektorem zarządzającym Digital Poland.

Bigo: Nie będzie problemu ze zużytymi bateriami, zostaną poddane 100-proc. recyclingowi

Pod koniec 2023 roku amerykański Departament Energii oficjalnie potwierdził, że solanki w jeziorze Salton Sea w Kalifornii zawierają 3,4 miliona ton litu. Oprócz tego w kalderze wygasłego wulkanu, McDermitt Caldera w Nevadzie, jest dodatkowe 20-40 milionów ton litu. Tylko te dwa złoża wystarczą do zaspokojenia wszystkich potrzeb mieszkańców Ziemi, kiedy chodzi o baterie Li-ion. Czy to sprawi, że popularność aut elektrycznych jeszcze wzrośnie? Możliwy rozwój elektromobilności komentował w radiu RMF24 Łukasz Bigo, redaktor naczelny portalu elektrowoz.pl. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Kardyś: Rodzice powinni pokazywać dzieciom, jak korzystać z mediów społecznościowych

Tik-Tok rządzi! Jeśli chodzi o medium społecznościowe, w którym dzieci spędzają najwięcej czasu - takie wnioski płyną z najnowszego raportu firmy Qustudio, właściciela aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Przebadali on 400 000 rodzin z całego świata. O tym, co jeszcze najmłodsi robią w sieci, Marcin Jędrych rozmawiał z Wojciechem Kardysiem, ekspertem ds. Komunikacji Internetowej i mediów społecznościowych.

Samochody są coraz szersze. Dokąd zmierza ten trend?

Samochody stają się o 1 cm szersze co dwa lata. Średnia szerokość nowych samochodów wzrosła do 180,3 cm w pierwszej połowie 2023 roku z 177,8 cm w 2018 r. - wynika z badania Transport & Environment. Dane opracowane przez International Council on Clean Transportation potwierdzają ten sam trend w ciągu dwóch dekad do 2020 roku. Ponad połowa nowych pojazdów jest zbyt szeroka, by zmieścić się na wielu miejscach parkingowych. Paryżanie 4 lutego zagłosują nad propozycją potrojenia opłat parkingowych dla SUV-ów. Zmiany w szerokości współczesnych pojazdów komentował w internetowym Radiu RMF24 Patryk Mikiciuk z TVN Turbo. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Wenecja walczy z turystami? Miasto wprowadza nową opłatę

W internetowym Radiu RMF24 rozmowa o walce państw i miast z masowym napływem turystów. Wenecja w szczytowych wiosennych i letnich dniach będzie pobierać od odwiedzających opłatę w wysokości 5 euro dziennie, aby ograniczyć nadmierną turystykę, która szkodzi miastu. O tym, czy jest to dobre rozwiązanie, mówiła dr hab. Marta Derek, Katedra Geografii Turystyki i Rekreacji Wydział Geografii i Studiów Regionalnych z Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Raczek: Nie było szans na nominację dla "Chłopów", to nie jest wybitny film

Jest to film bardzo przeceniony i byłem zdziwiony, kiedy "Chłopi" zostali wystawieni przez Polskę do Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Uważam, że mieliśmy ciekawsze propozycje, takie jak "Zielona granica" czy "Kos", film, który wchodzi teraz na ekrany — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Tomasz Raczek, krytyk filmowy i publicysta.

Psycholog o aplikacjach randkowych: Internet nauczył nas być bardzo wybrednymi

Sama świadomość tego, że ja mogę, może trochę brutalnie powiem, ale tak jak na wystawie poprzeglądać sobie różnego rodzaju oferty z daleka, z pewnej perspektywy i dopiero się zastanowić nad tym w zakresie podjęcia konkretnej decyzji, to wychodzi na to, że po prostu ten sposób poznawania innych ludzi, tego pierwszego momentu nawiązania kontaktu jest zupełnie inny. To jest kompletnie inna rzeczywistość niż to, co było przed rozwojem internetu, przed tą tak zwaną cyfrową rewolucją — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Jakub Kuś, psycholog z Uniwersytetu SWPS.

Socjolog internetu: Media społecznościowe nie przeciwdziałają konfliktom i ludobójstwom

Są też przypadki takie jak w Mjanmie, gdzie badania pokazują, że Facebook odegrał bardzo istotną rolę w podżegania do konfliktu i przemocy przeciwko ludności Rohingya. Tam też dochodziło do ludobójstw na masową skalę, też miliony osób uciekało. Nic nie wskazuje na to, żeby rzeczywiście media społecznościowe taką pozytywną rolę odgrywały. Jest to raczej narzędzie, które może być wykorzystywane nie tylko w dobrym, ale również w złym celu — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr hab. Dominik Batorski, socjolog internetu z Uniwersytetu Warszawskiego.

Organizator wycieczek po Islandii: Spełnił się najgorszy ze wszystkich scenariuszy.

Jest jeszcze zagrożenie, że te szczeliny mogą się otworzyć w obrębie Błękitnej Laguny, jednego z najpiękniejszych miejsc w Islandii. To naprawdę byłoby bardzo smutne, gdyby nagle z powierzchni ziemi zniknęło to wspaniałe miejsce, gdzie miliony turystów przyjeżdżają właśnie tylko po to, żeby skorzystać z błogosławieństwa i relaksu Błękitnej Laguny — mówiła w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Aleksandra Stanik, pilot i organizator wycieczek po Islandii.

Zhakowane sedes, termometr lub wkrętarka. Jak dbać o cyberbezpieczeństwo?

Hakerzy mogą zaatakować przez wkrętarki. Nie chodzi jednak o zwykłe wkrętarki, które pewnie większość z nas ma w domu albo pożycza od sąsiada. Luki w zabezpieczeniach przemysłowych wkrętarek Bosch Rexroth można wykorzystać do zatrzymania linii produkcyjnych i manipulacji przy dokręceniach o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa. Wcześniej ofiarą cyberprzestępców padł m.in. sprzęt AGD. O sprawie napisał m.in. popularny portal Niebezpiecznik.pl. W internetowym Radiu RMF24 z założycielem i redaktorem naczelnym tego portalu Piotrem Koniecznym rozmawiał Marcin Jędrych.

Król bez koronacji. Ekspert o niedzielnym wydarzeniu w Danii

Duński książę koronny Fryderyk dzisiaj zostanie królem Danii. Nie zostanie jednak koronowany. Dlaczego? Jak ta uroczystość będzie wyglądać? Tajemnice duńskiej monarchii wyjaśniał w internetowym Radiu RMF24 dr hab. Włodzimierz Pessel z Uniwersytetu Warszawskiego, zajmujący się kulturowymi stosunkami międzynarodowymi w regionie Morza Bałtyckiego. Rozmawiał Marcin Jędrych.

100 dni wojny Izraela z Hamasem. Obecna sytuacja i szanse na pokój

Dzisiaj mija 100 dni wojny Izraela z Hamasem. Jak po tych 100 dniach wygląda Strefa Gazy i los tamtejszej ludności? Jakie są szanse na pokój w tym rejonie świata? O tym w internetowym Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z dr. Agnieszką Bryc - politolożką z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i ekspertką ds. stosunków międzynarodowych i Izraela.

Dlaczego trudno nam wrócić na Księżyc? Misja Artemis III z opóźnieniem

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że lądowanie astronautów na Księżycu w ramach misji Artemis III odbędzie się w 2026 roku, czyli 12 później, niż planowano. Opóźnienie ma dać więcej czasu na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem misji. Jakie problemy stoją na przeszkodzie NASA w tym powrocie na Księżyc? Gościem internetowego Radia RMF24 był Łukasz Wilczyński, międzynarodowy ekspert sektora kosmicznego, prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Internetowy handel podróbkami na gigantyczną skalę. Jak z nim walczyć?

Coraz więcej działań rządowych na całym świecie zmierza do ukrócenia praktyk związanych z handlem podrobionymi towarami za pośrednictwem platform internetowych. W tle oczywiście są ogromne pieniądze - według międzynarodowej grupy badawczej IPSOS bezprawne kopie stanowią ponad 3 proc. światowego handlu, co w przeliczeniu daje kilkaset miliardów dolarów. Ale są też oczywiście kwestie prawne i moralne. Kto stoi za produkcją i dystrybucją fałszywych towarów? Jak się bronić przed podróbkami? O tym w internetowym Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Rafałem Pikułą, dziennikarzem technologicznym i redaktorem prowadzącym magazyn Spider's Web+.

Targi CES. Jakie będą w 2024 roku?

CES to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenie branży technologicznej na całym świecie. Producenci - jak co roku - prezentują nowatorskie rozwiązania z obszaru elektroniki użytkowej. Niekwestionowanym głównym nurtem wydarzenia była tematyka związana ze sztuczną inteligencją. Czy pojawią się tam urządzenia, które nazwiemy za kilka miesięcy "rewolucyjnymi"? O tym w internetowym Radiu RMF24 z dr. Miłoszem Babeckim, medioznawcą z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego rozmawiał Marcin Jędrych.

Iga Świątek ambasadorką marki Lego. Ekspert: To podwójnie dobry ruch

Iga Świątek generalnie lubi klocki Lego i często się chwali tym, że je składa i że stanowią one nawet element procesu przygotowań mentalnych czy budowania tzw. uważności. Można powiedzieć, że tutaj ta zbieżność atrybutów, też troszkę oparta być może na młodszym wieku Igi, ma generalnie sens, dlatego mówię, że jest to podwójnie dobra współpraca — mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 Grzegorz Kita — prezes i założyciel Sport Management Polska, ekspert z zakresu marketingu i konsultingu sportowego.

Czarna skrzynka w każdym aucie. Co się zmieni 7 lipca 2024 r.?

Od 7 lipca 2024 r. w każdym aucie, które będzie rejestrowane na terenie Unii Europejskiej, obowiązkowa będzie czarna skrzynka. Nowy pomysł dotyczący bezpieczeństwa komentował w internetowym Radiu RMF24 Maciej Wisławski, znakomity rajdowy pilot, zaangażowany w promocję bezpiecznej jazdy, a także rzecznik Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. Rozmowa dotyczyła także kolejnej edycji Rajdu Dakar i udziału w nim Krzysztofa Hołowczyca, z którym gość Radia RMF24 przez wiele lat współpracował. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Turystyka: Jaki był 2023 rok i jaki będzie 2024?

Gościem Marcina Jędrycha w internetowym Radiu RMF24 był Piotr Henicz, wiceprezes Biura Podróży Itaka, wiceprezes Polskiej Izby Turystyki. W 2023 roku Polacy bardzo chętnie podróżowali mimo rosnących cen. Jakie są oczekiwania polskich turystów i czego mogą się spodziewać w 2024 roku? Czy czekają nas kolejne rekordy zakupionych wyjazdów?

Haertle: Wkrótce operatorzy będą automatycznie blokować podejrzane wiadomości

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w środowej Porannej Rozmowie w RMF FM mówił o specjalnej infolinii, która ma pomagać obywatelom w walce z fałszywymi wiadomościami od oszustów. I niestety sam dał się złapać na mijaniu się z prawdą, bo sugerował, żeby zadzwonić pod numer 8080. To się nie udało bo 8080 to numer do zgłaszania podejrzanych wiadomości, ale w formie SMS-ów. Nie da się zadzwonić! A jak działa ta infolinia wyjaśnił w Radiu RMF24 Adam Haertle, ekspert od cyberbezpieczeństwa z portalu Zaufana Trzecia Strona. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Maciej Samcik: Dobry kasjer jest ciągle cenniejszy niż samoobsługowa maszyna

Kasy samoobsługowe stają się powoli standardem w polskich sklepach. Zdarzają się już punkty handlowe, w których nie ma żadnego „żywego” kasjera lub jest tylko jeden, zaś cała reszta klientów obsługuje się sama w kasach automatycznych. Ale w Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i USA są sklepy, które… wycofują się z kas automatycznych. I mają po temu dobre powody. Skąd taka zaskakująca zmiana, czy u nas też zacznie się odwrót od systemów samoobsługowych? O tym w Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Maciejem Samcikiem z portalu Subiektywnie o finansach.

Behawiorysta zwierząt zabiera głos ws. tragedii w Zgorzelcu

We wtorek pies rasy bulterier zaatakował dwumiesięczną dziewczynkę, zwierzę należało do rodziny. Niemowlę trafiło do szpitala, ale lekarzom nie udało się uratować dziecka. O tej tragicznej sprawie Marcin Jędrych rozmawiał w Radiu RMF24 z Andrzejem Kinteh-Kłosińskim, psychologiem i pierwszym w Polsce behawiorystą zwierząt Coape.

Stefański: Gwiazdy wykorzystują popularność koncertów stadionowych

Taylor Swift, Dua Lipa, Metallica, Ed Sheeran, Foo Fighters - to tylko wybrane wielkie gwiazdy, które w tym roku zagrają w Polsce! Za możliwość ich obejrzenia przyjdzie sporo zapłacić. Koncerty, niestety, drożeją. Sytuację na koncertowym rynku komentował w rozmowie z Marcinem Jędrychem w radiu RMF24 Janusz Stefański, współwłaściciel agencji Prestige MJM, która od lat sprowadza wielkie zagraniczne gwiazdy do Polski.

Baczyński: Widzę spory potencjał dla urządzeń typu wearables

2024 może być rokiem elektronicznych gadżetów, które będziemy na siebie ubierać. Na inteligentne elementy odzieży i biżuterii postawili giganci, jak Meta, Google, Snapchat i OpenAI. W radiu RMF24 możliwy rozwój tych technologii oceniał Piotr Baczyński, założyciel i prezes spółki Immersion, jednej z pierwszych na świecie firm specjalizujących się w technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Astronom o eksploracji kosmosu: W listopadzie cały świat będzie patrzył na Księżyc

"Jeżeli mamy wrócić na Księżyc, to po coś konkretnego. Na Księżycu powinno być sporo paliwa przyszłości – hel-3. Tamtejszy piasek może być nim nasączony. Gdybyśmy się do niego dobrali, to mielibyśmy problem energetyczny dla Ziemi właściwie rozwiązany" – mówił w Radiu RMF24 Jerzy Rafalski, astronom z Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium - Toruń". O tym, co czeka nas w 2024 roku, jeśli chodzi o eksplorację kosmosu, pytał go Marcin Jędrych.

Norbert Cała: W ciągu 12 miesięcy sprzedaż samochodów elektrycznych wzrosła w Polsce o 70 proc.

Czy rok 2023 był udany dla rozwoju elektromobilności w Polsce? Jak wygląda obecnie infrastruktura do ładowania samochodów elektrycznych? Gościem radia RMF24 był Norbert Cała z portalu Techlove.pl, ekspert od elektromobilności. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Piotr Mieczkowski: Publiczne usługi zarządzane przez AI to przyszłość

Szwedzi ruszyli z masowym wdrożeniem AI w sektorze publicznym, co ma przynieść miliardy oszczędności. Jakie mogą być zastosowania nowej technologii? Np. analiza pisma obywatela jakie wpłynęło do urzędu i szybsza odpowiedź, automatyczne przyznawanie decyzji administracyjnych przy z góry ustalonych do spełnienia warunkach. Czy taki system ma szansę też ruszyć w Polsce oceniał w Radiu RMF24 Piotr Mieczkowski, Prezes Fundacji Digital Poland. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Kotula o związkach partnerskich: Ten temat nie powinnien być już dla nikogo kontrowersyjny

Z Katarzyną Kotulą, ministra ds. równości w rządzie Donalda Tuska w radiu RMF24 rozmawiał Marcin Jędrych

Politolożka: Najgorsze, że słowa Kaczyńskiego padły po hymnie

Zmiana premiera stała się faktem. Donald Tusk został wskazany przez sejmową większość na nowego szefa rządu. Czy dzisiejszym wydarzeniom w Sejmie należy przypisywać historyczny wymiar? Jak należy odbierać tę polityczną zmianę w polskim parlamencie? Posłuchajcie rozmowy Marcina Jędrycha w internetowym Radiu RMF24 z dr. Anną Materską-Sosnowską, politolożką z Uniwersytetu Warszawskiego i Fundacji im. Stefana Batorego.

Dr inż. Jan Kocoń: Szykuje się rewolucja w AI, nadchodzi cyfrowa transformacja świata

Polska będzie mieć swoją odpowiedź na ChatGPT. To PLLuM, czyli polski wielki model językowy, wytrenowany na treściach głównie polskojęzycznych. Konsorcjum o takiej właśnie nazwie PLLuM (Polish Large Language Universal Model) powstało w zeszłym tygodniu, co ciekawe w przeddzień pierwszych urodzin chatGPT. Tworzy je sześć spośród wiodących w Polsce jednostek naukowych z obszaru sztucznej inteligencji i językoznawstwa. Szczegóły dotyczące tego projektu zdradził na antenie radia RMF24 dr inż. Jan Kocoń z Katedry Sztucznej Inteligencji Politechniki Wrocławskiej, która jest liderem tego konsorcjum. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dr Miłosz Babecki: Trailer GTA 6 pokazuje świat pogrążony w anarchii, świat zła

Miłośnicy gier wideo na całym świecie przez wszystkie przypadki odmieniają jedno słowo - GTA. W serwisie YouTube pojawił się pierwszy zwiastun GTA 6 firmy Rockstar. Na czym polega fenomen tej gry, która powstała jeszcze w erze bez internetu i mediów społecznościowych i czy jej kolejna wersja zmieni świat gier online. O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z dr Miłoszem Babeckim, medioznawcą i miłośnikiem gier z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Były żołnierz GROM: Każdy obywatel powinien się zabezpieczyć sam na wypadek globalnej awarii

"Kupujcie świece i radia na baterie"- tak rząd ostrzega Brytyjczyków przed katastrofą. Na konieczność przygotowania się do awarii sieci infrastrukturalnej, która spowodować może odcięcie od internetu i systemów zasilania zwrócił uwagę wicepremier Oliver Dowden. Jak należy interpretować takie komunikaty i czy być może powinniśmy też o to zadbać? O tym w radiu RMF24 z Pawłem Mateńczukiem ps. Naval, byłym żołnierzem GROM, autorem książki "Ekstremalny poradnik przetrwania" rozmawiał Marcin Jędrych.

Prof. Dariusz Nawrot: Napoleon to niepoważny film na bardzo poważne tematy

"Napoleon" Ridleya Scotta podbija kina. Historycy są jednak wściekli. W radiu RMF24 gościem był prof. dr hab. Dariusz Nawrot, historyk z Uniwersytetu Śląskiego, znawca epoki napoleońskiej, który szczegółowo wyjaśnił powody krytycznych opinii dotyczących tego filmu. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Świąteczna muzyka - stare hity czy nowe przeboje?

Kto w tym roku wygra wyścig świątecznych, okolicznościowych przebojów? Wszystko na to wskazuje, że znów bohaterami grudniowych dni będą stare, znane od dziesięcioleci piosenki. O tym, dlaczego współczesne produkcje nie mogą przebić się do tego ekskluzywnego kręgu bożonarodzeniowych nagrań, posłuchacie w internetowym Radiu RMF24. Marcin Jędrych rozmawiał z dr Stanisławem Trzcińskim, kulturoznawcą, autorem książki "Zarażeni dźwiękiem".

Norbert Cała: Volvo EX30 jest faworytem w tej edycji plebiscytu Car Of The Year

Poznaliśmy grono ścisłych finalistów plebiscytu Car of the Year 2024, w którym to dziennikarze z 22 europejskich krajów oddają głosy na swoich faworytów. Wielokrotnie numer jeden przypadał modelom, które później faktycznie odnosiły rynkowy sukces. W gronie siedmiu modeli, które zachowały szansę na zwycięstwo, po raz pierwszy znalazł się samochód chińskiej marki - BYD Seal. To kolejny dowód na to, że za chwilę także na europejskich drogach pojawi się więcej samochodów chińskich marek. Kto ma szansę na zwycięstwo? To oceniał Norbert Cała z portalu techlove.pl, zajmujący się elektromobilnością.

Piotr Wielgórski: Pustynia Atakama to namiastka Marsa na Ziemi

Dzisiaj Centrum Astronomiczne Polskiej Akademii Nauk po trzech latach prac otworzyło obserwatorium astronomiczne, które znajduje się na środku pustyni Atakama w Chile. Gościem Radia RMF 24 był Piotr Wielgórski, astronom z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika PAN, który już w styczniu wyruszy do pracy, do nowego obserwatorium. Marcin Jędrych pytał naukowca m.in. o to, dlaczego pustynia położona na wysokości 3 tys. m n.p.m. to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji kosmosu.

Ekspert: Hakerzy, którzy zaatakowali sieć ALAB rezydują w Rosji, a zatem są praktycznie bezkarni

Dane medyczne nawet 50 tysięcy Polaków trafiły do internetu. Sieć laboratoryjna ALAB - jedna z największych w Polsce, która zajmuje się badaniem m.in. próbek krwi, które pobierane są w większości prywatnych sieci medycznych w Polsce, padła ofiarą ataku hakerskiego. Jakie są tego konsekwencje dla osób, których dane wyciekły? Kim są hakerzy, którzy wykradli dane i co mogą z nimi zrobić? O tym w Radiu RMF24 mówił Adam Haertle, z portalu Zaufana Trzecia Strona, który jako pierwszy poinformował o tym zdarzeniu. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Samcik: Choć promocje kuszą, trzeba rozsądnie wydawać pieniądze, bo w Nowym Roku czekają nas kolejne podwyżki

Polak na wyprzedaży, czyli zastanów się, a postaw się? Z różnych badań wynika, że w tym sezonie zakupowym jesteśmy bardziej optymistyczni i bardziej skłonni do wydawania pieniędzy niż przedstawiciele innych nacji. Jednocześnie spada nasza realna stopa oszczędności i – wskutek inflacji – przestała rosnąć wartość nabywcza naszych zarobków. Ciekawy miks wydarzeń. Czy to się może dobrze skończyć? O tym Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Maciejem Samcikiem z portalu Subiektywnie o finansach.

Brona: Zdrowa konkurencja pomiędzy NASA a Europejską Agencją Kosmiczną jest bardzo wskazana

Europa chce stworzyć komercyjną kapsułę kosmiczną do przenoszenia ładunków na i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. A kiedyś być może także do wynoszenia astronautów na orbitę. Kapsuła ma zostać opracowana w ramach konkursu ogłoszonego przez Europejską Agencję Kosmiczną. Ta ma zapewnić wsparcie techniczne i finansowe, ale już sam rozwój i obsługa ma być po stronie prywatnego przedsiębiorstwa, które taki konkurs wygra. Jak wygląda europejski podbój kosmosu komentował w Radiu RMF24 dr hab. Grzegorz Brona, były prezes Polskiej Agencji Kosmicznej. Rozmawiał Marcin Jędrych.

X to kondensacja światowego intelektu. Nowy chatbot na pewno z tego skorzysta

Elon Musk pokazał swojego chatbota. Ekscentryczny miliarder chce stworzyć konkurencję dla ChatGPT od OpenAI. Grok - bo tak się nazywa - wyróżnia się tym, że ma "dostęp w czasie rzeczywistym" do informacji z portalu X, czyli dawnego Twittera, co według Muska daje mu ogromną przewagę nad innymi chatbotami. Możliwy sukces tego nowego narzędzia oceniała w Radiu RMF24 Jowita Michalska, prezes Digital University. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Bulaszewska: W horrorach najbardziej boimy się sportretowanych tam ludzi

Niektórzy lubią się odprężyć, sięgając po filmy grozy. Zwłaszcza zbliżające się Halloween jest takim momentem, kiedy wiele osób postanawia obejrzeć dobry horror. Dlaczego lubimy się bać? Czy strach jest nam potrzebny by się lepiej poczuć? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z dr Małgorzatą Bulaszewską, kulturoznawczynią z Uniwersytetu SWPS.

Koty używają prawie 300 różnych wyrazów twarzy do komunikacji!

Nowe badanie sugeruje, że te lubiane czworonogi mają zaskakujący poziom głębi społecznej i nie są tak zdystansowane, jak wcześniej sądzono. Jak zrozumieć to, co chce przekazać nam kot, tłumaczyła w radiu RMF24 Jagna Kudła, doktor nauk weterynaryjnych, behawiorystka. Rozmawiał Marcin Jędrych. Koty lubią jak się do nich puszcza oko – mówi Jagna Kudła.

Gry audio mają wielki potencjał we współczesnym świecie – mówi Sylwia Błach

Specjalnie dla osób z niepełnosprawnością narządu wzroku powstają gry audio. Czy ten gatunek ma szansę się przyjąć? Czy twórcy gier powinni stawiać na szeroko rozumianą dostępność każdego z tytułów, jaki tworzą? O tym w radiu RMF24 z Sylwią Błach, pisarką, dziennikarką, blogerką z portalu homodigital.pl rozmawiał Marcin Jędrych.

Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej o odkryciach na Marsie

W Radiu RMF24 rozmowa z panem Łukaszem Wilczyńskim, prezesem Europejskiej Fundacji Kosmicznej o niezwykłym odkryciu na Marsie. Nowa analiza danych z marsjańskiego robota Curiosity wskazuje, że planeta była kiedyś pełna rzek, który mogły stanowić doskonałe środowisko dla rozwoju życia. Na jakiej podstawie dokonano tego odkrycia? Jak to potencjalne życie na Marsie mogło wyglądać? Dlaczego obecnie nie ma wody na czerwonej planecie? Zapraszamy do wysłuchania poniższej rozmowy.

Danielewicz: Praca zdalna ogranicza rozwój i kreatywność pracowników

Pracując zdalnie możemy mieć większy problem z podwyżką i awansem. Natalia Emanuel i Emma Harrington przeprowadziły szerokie badania wśród pracowników w centrum obsługi telefonicznej wybranej firmy w USA, która zatrudniała zarówno pracowników zdalnych, jak i pracowników stacjonarnych na tych samych stanowiskach. "Uważamy, że praca zdalna negatywnie wpływa na ścieżki kariery pracowników. Pracownik zdalny zmniejsza częstotliwość indywidualnych spotkań z menedżerami, liczbę szkoleń i wielu możliwości rozwijania umiejętności" - twierdzą. Czy to jest tendencja, która się rozszerza? Czy takie zjawiska są również na polskim rynku pracy? O tym Radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Maciejem Danielewiczem z portalu Subiektywnie o finansach.

Babecki: 5G daje zupełnie nowe możliwości komunikacji, przydatne np. w medycynie

Aukcja 5G dobiegła końca. Chodzi o częstotliwość z zakresu 3400-3800 Mhz. Do budżetu państwa wpłynie ponad 1,9 mld złotych. Ale o co tu konkretnie chodzi? Kto i co licytował? Fale radiowe pod młotek? Do czego przede wszystkim służy 5G? Szczegóły dotyczące tej nowej technologii wyjaśniał w Radiu RMF24 dr Miłosz Babecki z Katedry Badań Mediów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.

Artur Siódmiak o Michale Jureckim: Twarz "Dzidziusia", postawa drwala

Michał Jurecki postanowił zakończyć karierę sportową. Piłkarz ręczny, popularny "Dzidziuś" wygrał Ligę Mistrzów z Vive Kielce i trzy razy stawał na podium mistrzostw świata z kadrą narodową. "Michał nigdy nie kalkulował, zawsze szedł na 100 procent i to oczywiście ma swoje odzwierciedlenie, jeśli chodzi o zużycie organizmu. Kiedyś to zdrowie powiedziało dość. Myślę, że Michał nie ma co narzekać, bo bardzo dużo w sporcie osiągnął. Tylko my możemy żałować, że jeszcze rok czy dwa nie będziemy go oglądać w profesjonalnym sporcie" - tak o Michale Jureckim mówił Artur Siódmiak, były reprezentant Polski, który był gościem Marcina Jędrycha w Radiu RMF24.

Dębek: Minecraft daje satysfakcję z grania, stąd jej popularność

​Minecraft, która jest najlepiej sprzedającą się grą wideo na świecie, pobiła kolejny rekord. Producent gry - firma Mojang Studios - poinformowała, że gra sprzedała się w ponad 300 milionach egzemplarzy na całym świecie - podał portal stacji BBC. Szefowa Minecraft Studios Helen Chiang stwierdziła, że liczba 300 milionów użytkowników jest "kamieniem milowym, o którym nikt nie mógł marzyć, kiedy wszyscy układaliśmy nasze pierwsze bloki". Kulisy tego sukcesu komentował w Radiu RMF24 Michał Dębek, doktor psychologii, współwłaściciel i szef badań Try Evidence - agencji analitycznej skoncentrowanej na grach i graczach. Rozmawiał z nim Marcin Jędrych.

Jakub Wiech: Mamy monokulturę węglową w energetyce - to trzeba koniecznie zmienić

Równo 50 lat temu brak ropy naftowej po raz pierwszy wstrząsnął światem. 17 października 1973 r., w odwecie za wspieranie Izraela w wojnie Jom Kipur OPEC ogłosiła embargo na dostawę ropy naftowej do USA i kilku innych krajów. To był początek pierwszego kryzysu energetycznego. Jak wyglądał ten kryzys wtedy i czy grozi nam kolejny w związku z kolejnym konfliktem na Bliskim Wschodzie. O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Jakubem Wiechem, redaktorem naczelnym portalu Energetyka24.com, autor książki "Energetyka - Po prostu".

Sergiusz Trzeciak: Wysoka frekwencja to efekt silnej politycznej polaryzacji

Jakie są przyczyny wysokiej frekwencji, czy młodzi obywatele głosujący w wyborach oczekują zmiany pokoleniowej wśród polityków? Czy media społecznościowe pomagają w wyborczym sukcesie? Na te pytania w radiu RMF24 odpowiadał dr Sergiusz Trzeciak, specjalista ds. marketingu politycznego i autor książki „Drzewo kampanii wyborczej 2.0 czyli jak wygrać wybory”. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Zdiagnozowane zaburzenia psychiczne dotykają na świecie co 7 dziecka – mówi Jan Bratkowski, rzecznik UNICEF Polska

Iga Świątek przekazała 300 tys. złotych UNICEF Polska na pomoc dzieciom w zakresie zdrowia psychicznego. W środowisku tenisowym w ostatnich miesiącach sporo mówiło się o psychicznych aspektach i trudach zawodowego sportu, stąd ten gest Igi jest dal nas bardzo ważny, bo zwraca uwagę na problem, o którym nie mówi się głośno – zaznacza Jan Bratkowski, rzecznik UNICEF Polska w rozmowie z Marcinem Jędrychem w radiu RMF24.

Cena transakcyjna mieszkania w Warszawie jest znacznie niższa od ofertowej – mówi Bartosz Turek

Ceny nieruchomości w Polsce rosną, obecnie średnia cena metra kwadratowego w stolicy przekracza 16 tys. zł, a w Krakowie 15 tys. zł. Z kolei w Europie Zachodniej widać już spadki cen mieszkań. Czy to oznacza, że u nas też można spodziewać się korekty cen lub nawet załamania na rynku nieruchomości? O tym w radiu RMF24 Marcin Jędrych rozmawiał z Bartoszem Turkiem z HRE Investmenst Trust.

AI nie będzie używana do poprawiania scenariuszy w Hollywood - mówi Katarzyna Czajka-Kominiarczuk

Członkowie Writers Guild of America zatwierdzili nowy trzyletni kontrakt z głównymi studiami.99 proc. członków związku, którzy głosowali, oddało głos za porozumieniem, które zapewnia podwyżki płac, pewną ochronę związaną z wykorzystaniem sztucznej inteligencji i inne korzyści. Jakie są te najważniejsze warunki, które udało się uzyskać scenarzystom w starciu z wielkimi studiami jak Disney czy Netflix? W radiu RMF24 szczegóły porozumienia omawiała Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, znana w sieci jako Zwierz Popkulturalny. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Babecki: To nie była debata, to była karuzela pytań

Jak debata komentowana jest w social mediach? Kto wypadł najlepiej? Jaki będzie społeczny efekt debaty widoczny w internecie? O tym z dr. Miłoszem Babeckim z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w radiu RMF24 rozmawiał Marcin Jędrych.

Lewczuk: Dobry nastrój w drużynie zależny jest tylko od wyniku

Dzisiaj rozpoczęło się pierwsze zgrupowanie reprezentacji Polski pod wodzą nowego selekcjonera Michała Probierza. Zawodnicy przygotowują się do czwartkowego meczu z Wyspami Owczymi i niedzielnego starcia z Mołdawią. Zgrupowanie rozpoczęło się od dwóch zmian w reprezentacji. Za Tymoteusza Puchacza trener powołał Bartłomieja Wdowika, a za bramkarza Bartosza Drągowskiego Marcina Bułkę. Szanse reprezentacji w najbliższych meczach oceniał Igor Lewczuk, polski piłkarz, reprezentant polski i komentator ligi francuskiej w CANAL+ Sport. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Dr Emilia Janeczko: Las ma właściwości terapeutyczne

Badania naukowe potwierdzają pozytywny wpływ lasu oraz zieleni na zdrowie i samopoczucie ludzi. Czy do lasu można też udać się na terapię? Czym są popularne ostatnio leśne kąpiele? Gościem radia RMF24 była dr hab. Emilia Janeczko, z Instytutu Nauk Leśnych SGGW. Rozmawiał Marcin Jędrych.

Piotr Mieczkowski z Digital Poland: Cyfrowy świat jest bardzo skomplikowany. Cały czas musimy się go uczyć

Czy sztuczna inteligencja może zniszczyć ludzkość? Mniej więcej co siódmy Polak wierzy, że w ciągu dekady może to nastąpić. Ale jednocześnie Polacy coraz częściej dostrzegają AI w codziennym użyciu. Zetknęło się z nią aż 88 procent nas. To tylko część wniosków, jakie wynikają z raportu "Czy Polacy zostaną społeczeństwem 5.0?", przygotowanym z okazji 5. edycji Digital Festival organizowanego przez fundację Digital Poland. O wyzwaniach, jakie stoją przed nami w cyfrowym świecie Marcin Jędrych rozmawiał w radiu RMF24 z Piotrem Mieczkowskim, dyrektorem zarządzającym Digital Poland.